In memoriam Kassai Tibor
Kassai Tibor – A pécsi modellezés elkötelezett mestere
Kassai Tibor 1960-ban, általános iskolás évei alatt ismerkedett meg a modellezés világával. A repülőmodellezéssel kezdte, de tehetsége és érdeklődése hamar túlnőtt egyetlen műfajon: pályafutása során repülő-, hajó- és autómodellezéssel egyaránt foglalkozott. Sokoldalúsága, technikai érzéke és közösségi szerepvállalása révén már fiatalon a pécsi modellező élet meghatározó alakjává vált.
A klubélet motorja
Hosszú éveken át a Pécsi Ércbányász Modellező Klub oszlopos tagja, a Klub edzője és szakkörvezetője, egy időben pedig az autómodellező szakosztály vezetője volt. Vezetése alatt a Klub országos ismertségre tett szert, különösen az 1970-es és 1980-as években, amikor a pécsiek rendszeresen diadalmaskodtak az országos bajnokságokon. Kassai a technikai fejlesztések mellett különösen nagy hangsúlyt fektetett az utánpótlás-nevelésre: fiatalok tucatjait vezette be a modellezés világába, így biztosítva a sportág folyamatos megújulását és fejlődését. 1976-ban Kassai Tibor a Magyar Honvédelmi Szövetségnél (MHSZ) főelőadója lett. Ha valaki ezt a tisztséget betöltötte, az azt jelezte, hogy elismert és meghatározó alakja volt a saját sportágának vagy technikai szakterületének.
Az MHSZ főelőadója olyan kiemelt szakmai vezető volt, aki:
- irányította és felügyelte a hozzá tartozó szakág (pl. modellezés) tevékenységét;
- szakmai módszertani útmutatásokat dolgozott ki és adott ki a klubok és szakosztályok számára;
- versenyeket, bemutatókat és képzéseket szervezett vagy koordinált;
- kapcsolatot tartott más szervezetekkel, például iskolákkal, sportági szakszövetségekkel, nemzetközi testületekkel;
- értékelte az egyesületek teljesítményét, előterjesztéseket tett jutalmazásra, előléptetésre.
Nemzetközi sikerek a hajómodellezésben
Kiemelkedő eredményeket ért el a hajómodellezés területén, különösen az önjáró vitorlás modellek D-10 kategóriájában, amely a legprecízebb mérnöki tervezést és kivitelezést igényli. 1968-ban válogatott lett. 1974-ben is tagja volt annak a magyar hajómodellező válogatottnak, amely a IX. Hajómodellező Európa-bajnokságon három aranyérmet szerzett, közülük egyet ő maga. Kassai Tibor Vönöczky Andrással és Kalkó Edével együtt képviselte a pécsi modellezőket, és saját versenykategóriájában elért teljesítményével jelentősen hozzájárult a csapat sikeréhez.
A D-10 kategória (Tenrater) az egytörzsű önjáró vitorlás hajómodellek egyik versenyosztálya, ahol a hajó vízvonalhossza fordítottan arányos a vitorlafelülettel. Ez az osztály a hajó méretezésének egyensúlyán alapul, és nagyobb hajótestet csak kisebb vitorlázattal lehet kompenzálni.
Repülőmodellek – veteránok és sebességi rekordok
Kassai Tibor neve egyaránt összefonódik a nagyméretű rádióirányítású repülőmodellekkel is. 1976-ban a Mecsek Kupán sebességi kategóriában második helyezést ért el. A 1980-as években technikai újításokkal, teljesítményjavító tesztekkel dolgozott azon, hogy modelljei elérjék a 285–289 km/h-s sebességtartományt – ezzel is készülve az 1986-os hazai világbajnokságra. Munkája során szoros kapcsolatban állt a Modellkísérleti Intézettel, és MOKI motorokat használt fejlesztéseihez. A légcsavarok és motorkarakterisztikák tesztelésével is foglalkozott, mérnöki precizitással közelítve a modellezéshez.
Az AN–10/A típusú, nagyméretű, élethű repülőmodell építésében is részt vett. Ez a nagyméretű modell akkoriban a technikai teljesítmény csúcsát jelentette. Az egyik legemlékezetesebb bemutatóján egy veterán, 25 éves sugárhajtású repülőmodellt mutatott be Mohai Istvánnal és Rátkai Tamással közösen – a bemutató óriási szakmai és közönségsikert aratott.
Autómodellezés
Kassai autós szakosztályvezető szerepe mellett aktív autómodell versenyzőként is szép sikereket könyvelhetett el. A Bányász Kupa rendszeres résztvevője és dobogós helyezettje volt, különösen a robbanómotoros homokfutók és elektromos sebességi autómodellek versenyein. Így például az 1989-es Bányász Kupán második helyezést szerzett a robbanómotoros kategóriában.
Versenyzői karrier és közöségépítés
Pályafutása során legalább hatszor volt tagja a magyar válogatott keretnek, és méltón képviselte hazánkat különböző nemzetközi versenyeken, 1974-ben Európa-bajnoki címet is nyerve D-10 vitorlásmodell kategóriában. Magyarországon 1984-ig rendelkezésre álló adatok alapján egyszer Országos Bajnoki címet nyert. MHSZ főelőadói, Klub edzői, szakkörvezetői munkája, elhivatottsága és közösségépítő tevékenysége révén Kassai Tibor a pécsi és a hazai modellezés történetének egyik megkerülhetetlen alakjává vált.